Szukaj
Szukaj

Zimą na Mazurach nie ma miejsca na nudę

Zima na Mazurach? A nie w górach? No właśnie, bardzo często wydaje nam się, że na wypoczynek zimowy należy wyjeżdżać w góry, zaś Mazury to kierunek typowo letni. Nic bardziej mylnego. Zimą na Mazurach czeka na nas wiele wspaniałych atrakcji.

Zima na Mazurach? A nie w górach? No właśnie, bardzo często wydaje nam się, że na wypoczynek zimowy należy wyjeżdżać w góry, zaś Mazury to kierunek typowo letni. Nic bardziej mylnego. Zimą na Mazurach czeka na nas wiele wspaniałych atrakcji.

Chociaż Mazury zwaną są „Krainą Tysiąca Jezior”, to region ten obfituje w pagórki i całkiem spore wzniesienia. Do tego mamy również wspaniałe lasy i trasy wprost idealne do uprawiania narciarstwa. To wszystko powoduje, że zimowy wypoczynek właśnie na Mazurach może być niezapomnianym przeżyciem.

Na narty na Mazury

Dokładnie tak, nie w góry, a na Mazury. Tu również znajdziemy wiele wzniesień, górek czy nawet wyciągów narciarskich, gdzie będziemy mogli oddać się „zimowemu szaleństwu”. W pobliżu Mrągowa mamy Górę Czterech Wiatrów. Ośrodek Narciarski położony jest na półwyspie jeziora Czos. Stoki narciarskie są usytuowane na północno wschodnim zboczu kompleksu wzniesień.

W okolicy Gołdapi znajdziemy obiekt „Piękna Góra” czyli pięć tras, około 2150 m, naturalny tor saneczkowy - 1200 m.

W okolicach Giżycka znajduje się również nowoczesny wyciąg narciarski. SKI MAZURY Morenowa zlokalizowana jest w miejscowości Okrągłe w odległości około 28 km na południowy wschód od miasta. Są tu aż trzy trasy zjazdowe.

Stok narciarski Piękna Góra, Gołdap
Stok narciarski Piękna Góra, Gołdap

Znajdziemy tu również pole narciarskie szkoleniowe - bardzo łatwe -o wysokości 100 m. Trasy zjazdowe zabezpieczone są siatkami chroniącymi przed wypadnięciem poza stok. Codziennie są też równane ratrakiem i sztucznie dośnieżane w razie potrzeby. Przepustowość stacji - około 2000 osób na godzinę. Na stokach obecni są instruktorzy narciarscy. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego.

To jednak nie wszystko – jeśli nie lubimy tłumów zimowych turystów, to właśnie na Mazurach znajdziemy ciszę, spokój i wiele pagórków czy tras wśród mazurskich lasów, gdzie będziemy mogli szusować na nartach.

Mazurskie jeziora i bojery

Zamarznięte, wielkie jeziora mazurskie stanowią doskonałe miejsce do uprawiania licznych, zimowych sportów ekstremalnych. Wśród nich, zdecydowany prym wiodą bojery, z którymi region silnie związany. Zawody w dwóch najpopularniejszych klasach (DN – jednoosobowe, Monotyp XV – dwuosobowe) odbywają się tu przez cały sezon zimowy, praktycznie co weekend.

Bojery... marzenie każdego prawdziwego żeglarza
Bojery... marzenie każdego prawdziwego żeglarza

To z Mazur pochodzi światowa czołówka żeglarstwa lodowego. Przy sprzyjających warunkach, zawodnicy potrafią rozpędzić się do stu kilkudziesięciu kilometrów na godzinę.

Oprócz bojerów, znaczną popularnością cieszą się wszelkie formy Snowkitingu, czyli ślizgania się po zamarzniętym lub zaśnieżonym jeziorze przy użyciu latawca. Jeździ się za nim na desce snowboardowej, łyżwach lub nartach.

Dla miłośników windsurfingu ciekawą alternatywą jest tzw. Iceboarding, będący połączeniem żagla z pędnikiem oraz specjalnej platformy wyposażonej w płozy.

Wspaniałe kuligi na Mazurach

Kto z nas choć raz nie marzył o wspaniałym kuligu, podczas którego konie w galopie ciągną sanie wśród zaśnieżonych mazurskich bezdrożach? Do tego ognisko, pieczenie kiełbasek, grzaniec przy kominku. Takie romantyczne, szalone chwile możemy spędzić na Mazurach, ponieważ wiele hoteli czy pensjonatów organizuje właśnie zimą takie wydarzenia w tym regionie kraju. Wystarczy poszukać w Internecie takich ofert.

Gdy tylko będzie dużo śniegu, kulig jest idealnym pomysłem
Gdy tylko będzie dużo śniegu, kulig jest idealnym pomysłem

Do tego właśnie zimą możemy liczyć na zdecydowanie niższe niż w sezonie, ceny wynajęcia pokoi czy wyżywienia w restauracjach hotelowych czy tych zlokalizowanych w mazurskich miastach.

Jazda na łyżwach, łowienie w przerębli

Zamarznięte mazurskie jeziora to również świetna możliwość do uprawiania łyżwiarstwa oraz rozegrania hokejowego meczu. Przy wielu mazurskich akwenach jest to możliwe, warto jednak pytać służb ratowniczych o grubość pokrywy lodu na jeziorach oraz czy jazda na łyżwach jest teraz bezpieczna. Pamiętajmy – nasze zdrowie i życie jest najważniejsze.

Snowkiting - opcja dla ceniących prędkość... i łyżwy
Snowkiting - opcja dla ceniących prędkość... i łyżwy

Zimą na Mazurach coś dla siebie znajdą również miłośnicy wędkarstwa, zwłaszcza tego lodowego. Teraz, bez tłumów turystów, żeglarzy, innych wędkarzy możecie spokojnie łowić pod lodem – oczywiście dbając o swoje bezpieczeństwo oraz za każdym razem dokładnie sprawdzając grubość pokrywy lodowej oraz prognozę pogody.

Morsowanie na Mazurach

Jeśli zaś dbacie o swoje zdrowie i lubicie hartować organizm, na Mazurach będziecie mieli świetną okazję do zanurzenia się w lodowatych wodach mazurskich jezior. W wielu miasteczkach na Mazurach oraz ośrodkach sportu czy hotelach organizowane są takie specjalne akcje dla zwolenników morsowania. Warto poszukać w Internecie, z pewnością coś się znajdzie.

Można również... dalej zachwycać się zachodami słońca nad jeziorem Kisajno
Można również... dalej zachwycać się zachodami słońca nad jeziorem Kisajno

Gdzie zanocować zimą na Mazurach?

Doskonałym wyborem na zimowe przygody na Mazurach w okolicach Giżycka będą całoroczne apartamenty Stranda. Lokalizacja tej bazy noclegowej pozwala nam zwiedzić Giżycko i jego wszystkie atrakcje, podziwiając to mazurskie miasteczko pozbawione już tłumu turystów i korzystać ze wszystkich uroków zimy, jakie oferują nam Mazury.

Informacje o cookie

Na stronie stranda.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.