Szukaj
Szukaj

Co warto zobaczyć w pobliżu Strandy? Koniecznie Twierdzę Boyen

W bliskiej odległości od Stanicy Wodnej Stranda, rozpościera się mazurskie miasto Giżycko. Tam zaś warto zobaczyć monumentalną i wspaniałą Twierdzę Boyen (10-15 minut spacerkiem) - prawdziwą perłę pruskiej architektury obronnej.

Twierdza Boyen to obiekt obronno-blokujący o kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Znajduje się w zachodniej części Giżycka, w strategicznym miejscu pomiędzy dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin.

Na początku kwietnia 1843 r. król Fryderyk Wilhelm IV wydał rozkaz rozpoczęcia budowy twierdzy. Obiekt powstawał w latach 1843 – 1855 jako fort blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Opracowany został projekt, który zakładał wybudowanie na planie sześcioboku ziemno–murowanego fortu zaporowego w bezpośrednim pobliżu miasta na tzw. Wyspie Giżyckiej.

Do fortu miały prowadzić drogi wjazdowe przez bramy Giżycką, Kętrzyńską, Prochową i Wodną, zaś całość otaczać miał mur Carnota o długości 2303 m. Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego mająca miejsce 4 września 1844 r., stanowiła początek właściwego etapu budowy Twierdzy.

Koniecznie musicie zwiedzić ekspozycję stałą i makietę całej twierdzy
Koniecznie musicie zwiedzić ekspozycję stałą i makietę całej twierdzy

Twierdza została przygotowana dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Garnizon giżycki utworzono w 1859 roku. Od roku 1889 w Giżycku funkcjonowała komendantura, natomiast w 1902 roku w Twierdzy Boyen umieszczono składnicę artyleryjską.

W przededniu I wojny światowej naturalne elementy terenowe i wybudowane wokół Twierdzy Boyen umocnienia miały zablokować, na czas rozstrzygnięcia na froncie zachodnim, wkraczającą do Prus Wschodnich armię rosyjską. W tym momencie giżycki fort odgrywał również istotną rolę w mobilizacji wojsk na terenie Mazur, a gdy po przeprowadzeniu mobilizacji większość armii została wyprowadzona z Giżycka, w mieście pozostało pod komendą płk. Busse ok. 4000 żołnierzy.

Siły te przeprowadziły liczne wypady godzące w poszczególne oddziały nadciągającej armii rosyjskiej, a następnie w sierpniu 1914 roku skutecznie broniły Twierdzy Boyen przed rosyjskim natarciem.

Obecnie Twierdza Boyen to wspaniały obiekt zabytkowy warty zwiedzenia nie tylko latem, ale również jesienią czy zimą.

Podczas zwiedzania można zobaczyć: budynek koszarowy (dziś Muzeum Twierdzy Boyen, schronisko młodzieżowe, siedziba Towarzystwa Miłośników Twierdzy Boyen), laboratorium amunicji z windą na wał, stanowisko pancernej kopuły obserwacyjnej, schron pogotowia, Bramę Giżycką, kaponierę skarpową (obiekty wszystkich trzech szlaków), ziemne stanowiska artylerii na wałach, bramę Prochową, laboratorium artyleryjskie, dwukondygnacyjny kojec artyleryjski.

Latem zaplanuj pobyt podczas inscenizacji oblężenia Twierdzy Boyen
Latem zaplanuj pobyt podczas inscenizacji oblężenia Twierdzy Boyen

Oprócz zwiedzania kilkudziesięciu obiektów, podzielonych na trzy szlaki, można również zobaczyć muzeum broni prochowej.

Największą atrakcję stanowi replika arrmaty oblężniczej 12 Kanone z 1871 roku. Dostępne są również pomieszczenia, gdzie można obejrzeć makietę twierdzy oraz repliki mundurów wojskowych.

Na terenie twierdzy odbywa się co roku cykliczna impreza „Operacja Boyen” - to wyjątkowe widowisko historyczne, poświęcone wydarzeniom z okresu I wojny światowej. To dynamiczne rekonstrukcje, wierne repliki umundurowania armii pruskiej i rosyjskiej, pirotechnika filmowa, repliki broni lekkiej i maszynowej oraz ciężka artyleria w postaci armat i czołgów z czasów Wielkiej Wojny.

Repliki dział, zawsze przykuwają uwagę
Repliki dział, zawsze przykuwają uwagę

Wspaniałe tło wydarzeń stanowi XIX-wieczna Twierdza Boyen w Giżycku. Miejsce atrakcyjne turystycznie przez cały rok ze względu na malownicze trasy zwiedzania, wystawy tematyczne, wernisaże, warsztaty rodzinne.

Jeżeli będziecie chcieli odwiedzić Giżycko i poznać wszystkie atrakcje Twierdzy Boyem, doskonałym wyborem na bazę noclegowo-gastronomiczną będą całoroczne apartamenty Stanicy Wodnej Stranda.

Nasze inne sugerowane atrakcje w okolicy możecie podejrzeć w dziale atrakcje turystyczne na Mazurach.

Informacje o cookie

Na stronie stranda.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.